Zákony Slovenskej republiky vymedzujú miesta, na ktoré držiteľ Zbrojného preukazu skupiny A nesmie nosiť zbraň. Nanešťastie tieto obmedzenia nie sú priamo definované v zákone o Zbraniach a strelive, ale čiastkovo roztrúsené krížom cez celú legislatívu. Dnes si zopakujeme najdôležitejšie z nich.

Zákaz nosiť zbraň – budovy Policajného zboru

Pripomeňme si § 22 zákona o Policajnom zbore: Oprávnenie odňať zbraň

(1) Policajt je oprávnený presvedčiť sa, či osoba, proti ktorej vykonáva služobný zákrok, nemá pri sebe zbraň (§ 14 ods. 3), a ak ju má, odňať ju.

(2) Policajt vykonávajúci službu pri ochrane strážených objektov má oprávnenia podľa odseku 1 aj voči osobe, ktorá vstupuje do týchto objektov alebo z nich odchádza. Za tým účelom je policajt oprávnený vyzvať osobu, aby sa podrobila kontrole batožiny, kontrole motorového alebo iného vozidla, prípadne pri vstupe do stráženého objektu alebo pri odchode z neho prešla zariadením na zisťovanie predmetov.

(3) Zbraň odňatú podľa odsekov 1 a 2 je policajt povinný vrátiť po skončení služobného zákroku alebo pri odchode osoby zo stráženého objektu. Ak zákonné dôvody nedovoľujú odňatú zbraň vrátiť, policajt vydá osobe potvrdenie o odňatí zbrane.

Prax pri styku legálne ozbrojenej osoby a príslušníka PZ SR

V realite to vyzerá tak, že na každom Obvodnom alebo inom oddelení PZ sa na vchode nachádza tzv. „stála služba“. Pokiaľ prichádzate vypovedať na predvolanie, tej sa musíte tak či tak ohlásiť, aby vedela zavolať konkrétneho príslušníka, ktorý Vás predvolal. Oznámte aj to, že máte pri sebe legálne držanú zbraň a chcete ju dať dočasne do úschovy službukonajúcemu.

Ten vybitú zbraň prevezme (na tieto účely majú mať tieto inštitúcie bezp. priestor s vybíjačom) a spíše sa prebratie. Pri odchode sa postupuje v opačnom poradí – oproti podpisu sa Vám zbraň vráti. Pred znovunabitím sa opýtajte, či ju môžete nabiť v tomto priestore a postupujte pomaly, podľa pokynov.

V prípade, že do budovy vstupujete už spolu príslušníkom z vonku, napr. ako svedok za účelom podania oznámenia, povedzte mu to vopred, ešte pred vstupom do budovy. Ojedinele sa môže stať, že vám policajt dovolí vstup so zbraňou do chránených priestorov (osobne zažité niekoľko krát). Odňatie zbrane je totiž policajtovo právo, nie povinnosť. Túto jeho dôveru si vážte a chovajte sa pokojne a zodpovedne – žiadne prudké pohyby, žiadna manipulácia so zbraňou atď.

Zbraň a cestná kontrola

Pri bežnej cestnej kontrole nie ste povinní upozorňovať, že máte pri sebe zbraň – podľa žiadneho zákona. V letných mesiacoch sa ale môže stať, že vás prislušník vyzve na vystúpenie z vozidla. Vzhľadom na ľahké oblečenie sa môže stať (aj keď by sa nemalo), že zbraň z časti vykukne alebo „printuje“ na tričku. Preto, podľa Vášho oblečenia môže byť vhodné a slušné sa to zasahujúceho upozorniť a ušetriť mu tak nepríjemné prekvapenie.

Väznica, prokuratúra a iné objekty strážené ZVJS

Ústavy na výkon väzby a výkon trestu odňatia slobody stráži osobitná zložka bezpečnostných síl štátu – Zbor väzenskej a justičnej stráže. Pozrime sa bližšie na §15 zákona o ZVJS – Oprávnenie odňať zbraň, prostriedok audiovizuálnej techniky alebo inú nedovolenú vec:

(1) Príslušník zboru je oprávnený vyzvať osobu, ktorá vstupuje do chráneného objektu, nachádza sa v ňom alebo z neho odchádza, aby mu vydala zbraň, prostriedok audiovizuálnej techniky alebo inú nedovolenú vec.

(2) Príslušník zboru je oprávnený presvedčiť sa, či osoba uposlúchla výzvu na vydanie zbrane, prostriedku audiovizuálnej techniky alebo inej nedovolenej veci, a v prípade márnej výzvy je príslušník zboru oprávnený odňať jej ich. O ich odňatí vydá príslušník zboru písomné potvrdenie. Odňatie prostriedku audiovizuálnej techniky sa nevzťahuje na osoby uvedené v § 58 ods. 4 písm. a) až i) a na osoby, ktorým udelil súhlas generálny riaditeľ zboru.

(3) Odňatú zbraň, prostriedok audiovizuálnej techniky alebo inú nedovolenú vec je príslušník zboru povinný vrátiť pri odchode osoby z chráneného objektu alebo pri jej prepustení z výkonu väzby alebo z výkonu trestu odňatia slobody. Vrátenie zbrane, prostriedku audiovizuálnej techniky alebo inej nedovolenej veci potvrdí dotknutá osoba svojím podpisom.

(4) Ak príslušník zboru nemôže odňatú zbraň, prostriedok audiovizuálnej techniky alebo inú nedovolenú vec vrátiť zo zákonných dôvodov, ihneď vydá osobe potvrdenie o jej odňatí a oznámi jej, že zbraň, prostriedok audiovizuálnej techniky alebo iná nedovolená vec sa odovzdá príslušnému orgánu činnému v trestnom konaní alebo orgánu príslušnému na objasnenie priestupku.

(5) Zbraňou sa na účely tohto zákona rozumie strelná zbraň, bodná zbraň a zbraň hromadnej účinnosti.

(6) Prostriedkami audiovizuálnej techniky sa na účely tohto zákona rozumejú najmä fotoaparát, kamera, vysielacie zariadenia, záznamové zariadenia, mobilný telefón a prenosný počítač.

(7) Inou nedovolenou vecou sa na účely tohto zákona rozumie vec, ktorou by mohol byť ohrozený život, zdravie alebo bezpečnosť osôb a majetku alebo ktorou by mohol byť marený účel výkonu väzby, účel výkonu trestu odňatia slobody alebo účel výkonu detencie.

Vstup do väzníc prakticky – a čo ďalej

Keďže autor týchto riadkov má ako „poškodený“ skúsenosť s konfrontáciou s páchateľom vo výkone, pár osobných poznatkov: ideálny stav je zbraň si nebrať. Na podobné úkony pôjdete aj tak s vyšetrovateľom a ani oni si zbrane nenosia, aby zbytočne kolegom nekomplikovali prácu. Vzhľadom na prísny režim za múrmi s ostnatým drôtom, si myslím, že ste aj tak bezpečí.

Naopak, v daných priestoroch sa treba presúvať pomaly, zdržať sa akéhokoľvek nevhodného správania, rýchlych pohybov a nadmerných prejavov. V prípade, že budú mať príslušníci ZVJS pocit nebezpečenstva, budú najprv konať a až potom sa pýtať, či na zemi držia svedka, policajta v civile alebo budúceho klienta.

Dovolím si ešte upozorniť na dôležitý detail z konca citácie zákona. V realite to značí, že do strážených priestorov je zakázané nosiť prakticky čokoľvek, vrátane nečakaných drobností ako sú USB kľúče.

Nálepky „Zákaz vstupu so zbraňou“

V prvom rade je dôležité podotknúť, že držiteľ zbrane so ZP sk. A je povinný pri jej nosení dodržať povinnosti vyplývajúce zo zákona o zbraniach a strelive. §2 presne definuje, že:

aa) viditeľným nosením zbrane nosenie zbrane, pri ktorom je vidieť ktorúkoľvek hlavnú časť zbrane, alebo pri ktorom je zrejmé, že osoba má zbraň,

Toto relatívne nové ustanovenie jednoznačne určuje, že nikto nemá ani len tušiť, že máte pri sebe zbraň. Dodržaním tejto povinnosti nie je následne potrebné riešiť nálepky „Zákaz vstupu so zbraňou“ na obchodoch, poštách a bankách. Ani po dlhom hľadaní sa nám nepodarilo nájsť žiadne ustanovenie, ktorý by ukladalo držiteľovi zbrane takúto povinnosť. Ďalšia vec je, že dané inštitúcie nemajú možnosti na bezpečné uloženie zbrane a v aute sa nechať nesmie. Ale:

SBS a prehliadky

Pokiaľ je však vstup do nejakého objektu kontrolovaný, súkromná bezpečnostná služba má možnosť vykonávať prehliadku. Pozor – SBS vykonáva bezpečnostnú prehliadku, nie osobnú prehliadku!

V takomto prípade má organizátor podujatia alebo majiteľ budovy právo na vymedzenie podmienok vstupu alebo účasti a ním poverená SBS postupuje podľa §50 zákona o SBS:

(4) Osoby poverené výkonom fyzickej ochrany podľa tohto zákona sú oprávnené:
a) presvedčiť sa zrakom, hmatom alebo technickými prostriedkami, či ten, kto vstupuje do chráneného objektu alebo na chránené miesto alebo z neho vystupuje, nemá pri sebe alebo na sebe predmety pochádzajúce z protiprávnej činnosti súvisiacej s chráneným objektom, chráneným miestom alebo chránenou osobou alebo nemá pri sebe alebo na sebe predmety, ktorými by mohol spáchať protiprávnu činnosť, a tieto mu odobrať,

c) zakázať vstup do chráneného objektu alebo na chránené miesto osobám, ktoré majú pri sebe zbraň, ak je do chráneného objektu alebo na chránené miesto vstup so zbraňou zakázaný,

Športové podujatia

Športové podujatia sú miestom, kde všetkými lomcujú silné emócie. Fenomén nešportových výtržníkov (úmyselne nepíšem športových fanúšikov) žiaľ dosiahol aj na Slovensko. Preto je v Zákone o organizovaní verejných športových podujatí toto obmedzenie:

§ 16
Účastníkovi podujatia sa zakazuje
a) vnášať na miesto konania podujatia alebo používať pyrotechnický výrobok, kuklu, strelnú zbraň, chladnú zbraň alebo inú vec, ktorou možno urobiť útok proti telu dôraznejším, okrem ich použitia na výkon športovej činnosti,

Politické demonštrácie

Z veľmi podobných dôvodov zákonodarca zakázal nosenie zbraní na manifestácie, zhromaždenia a pochody. Zákon o zhromaždovacom práve:

§ 7
Povinnosti účastníkov zhromaždenia

(3) Účastníci zhromaždenia nesmú mať pri sebe strelné zbrane alebo výbušniny. Takisto nesmú mať pri sebe iné predmety, ktorými možno ublížiť na zdraví, ak možno z okolností alebo zo správania účastníkov usudzovať, že sa majú použiť na násilie alebo hrozbu násilím.

Zbrane a Národná Rada SR

Ochranu ústavných činiteľov zabezpečuje Úrad pre ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, ktorý je súčasťou PZ SR, ale podlieha priamo ministrovi vnútra SR. Pre návštevníkov aj pre poslancov platí zákaz vnášania zbraní, pričom pre návštevy platia ustanovenia uvedení najmä v začiatku toho článku. Poslanci sa riadia Zákonom o rokovacom poriadku:

§ 32
Zabezpečenie poriadku v rokovacej sále:

(4) Do rokovacej sály je zakázané vnášať transparenty, plagáty, letáky alebo iné obdobné vizuálne zobrazenia, zbrane, výbušniny a paralyzujúce prístroje a látky. Do rokovacej sály je zakázané nosiť materiály propagujúce politickú stranu alebo politické hnutie alebo šíriace reklamu. Do rokovacej sály je ďalej zakázané vnášať jedlo. Voči osobe, ktorá poruší niektorý z týchto zákazov, predsedajúci postupuje podľa odseku 2.

§ 49a
Zabezpečenie poriadku na schôdzi výboru

(3) Do rokovacej miestnosti výboru je zakázané vnášať zbrane, výbušniny a paralyzujúce prístroje a látky. Do rokovacej miestnosti výboru je zakázané nosiť materiály propagujúce politickú stranu alebo politické hnutie alebo šíriace reklamu. V prípade, že sa schôdza výboru uskutočňuje podľa § 60a, je zakázané zobrazovať materiály propagujúce politickú stranu alebo politické hnutie alebo šíriace reklamu. Voči osobe, ktorá poruší niektorý z týchto zákazov, predsedajúci postupuje podľa odseku 2.

Poslanci a zbrane – incident v 2016

V roku 2016 sa novozvolený poslanec Krupa dostavil do NR SR so svojou legálne držanou zbraňou, ktorú pri vstupe odovzdal službe a pri odchode si ju zas prevzal. Tým tento príbeh mohol skončiť so slovami „zákonne a podľa predpisov“. Ale nasledovala dosť podivná mediálna búrka, ktorá neznalej verejnosti zas len zbytočne naháňala nezmyselný strach zo zbraní. Je dosť divné, že to podporoval aj Róbert Kaliňák, ktorý má sám k zbraniam veľmi blízko. A to nielen k vlastníctvu, ale dokonca k firme Liwa Arms Slovakia s.r.o. , ktorá sa zaoberá ich výrobou.

Poslanec Krupa následne prišiel o zbrane aj zbrojný preukaz, s tým, že musel predložiť nový psychologický posudok. Ten aj predložil a následne mu Polícia zbrane aj ZP vrátila.

Ako veľmi správne okomentoval bezp. analytik Juraj Zábojník, Krupa rozhodne nebol ani prvý, ani posledný poslanec, ktorý vlastní zbraň a aktívne ju nosí až po vchod NR SR. Jednak je pán Zábojník bývalý riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov, takže zjavne vie čo hovorí. Ale ako sme zdokumentovali v našom staršom článku, veľké množstvo slovenských politikov vlastní zbrane. Z nich viacero zbraň aktívne nosilo, napr. Béla Bugár a ďalší.

Zaujal Vás tento článok? Prihláste sa na odber noviniek:

Od Redakcia - Jozef

Vyštudovaný puškár, športový strelec a obhajca civilného držania zbraní bezúhonnými, mentálne vyspelými a dostatočne vycvičenými občanmi. Venujem sa histórii dlhých ručných palných zbraní od začiatku 20. storočia.