známe osobnosti vlastnia zbrane - Renata Langmannová česká zbrojovka

Medzi laickou verejnosťou často panuje názor, že zbrane civilom nepatria a bežného majiteľa zbrane si predstavujú ako holohlavého bezkrkého mafiána. Že to tak nie je, ukážeme si v nasledujúcom stručnom výpočte známych osobností u nás a u našich západných susedov. Budete sami prekvapení, ktoré všetky známe osobnosti vlastnia zbrane..

Slovensko

Slovensko patrí ku krajinám s veľmi dobre vyváženou zbraňovou legislatívnou – nie je ani benevolentná, ani reštriktívna. Získať zbrojný preukaz tak nie je nemožné ani pre bežných ľudí.

Slovenskí politici sú najmä poľovníci

Prezidenti a predsedovia parlamentu

Andrej Kiska – bol kedysi držiteľom zbrojného preukazu. Po vypršaní jeho platnosti ju mal odovzdať do policajnej úschovy v zmysle zákona.

Ivan Gašparovič – dlhoročný poľovník. Po incidente na poľovačke v roku 2012 média dlho špekulovali nad možnou účasťou prezidenta, za čo prezidentský palác reagoval trestným oznámením.

Béla Bugár – dlhoročný vlastník, zbrojný preukaz si robil už roku 1992 kvôli vlastnej bezpečnosti a problémom s mafiou na južnom Slovensku.

Boris Kollár – zbrojný preukaz má desiatky rokov a podľa vlastných slov sa zbraň nebojí použiť.

Pavol Hrušovský – tiež sa mal venovať poľovníctvu.

Ministri

Róbert Kaliňák – V roku 2019 zakladal spoločnosť Liwa Arms Slovakia s.r.o. kde vlastnil podiel a tiež vykonával funkciu konateľa (do novembra 2023). Spoločnosť má k dátumu uzávierky článku v predmetoch činnosti: Vývoj a výroba zbraní alebo streliva, Opravy, úpravy, ničenie, znehodnocovanie alebo výroba rezu zbraní, Nákup, predaj alebo preprava zbraní a streliva a ďalšie. Dnes vlastní stále podiel prostredníctvom materskej spoločnosti KALLAN Consulting s.r.o., kde je spoločníkom.

Denisa Saková – ako vyplýva z jej majetkového priznania, vlastní bližšie nešpecifikované zbrane

Ľubomír Galko – kedysi vlastnil revolver Taurus. Zbraň aktívne nosil hlavne v súvislosti s podnikaním v 90-tych rokoch. Jeden krát musel zbraň použiť ako hrozbu.

Ján Mičovský – vlastní guľovnicu ZKK v .308, brokovnicu Bajkal, malorážku, revolver 357 Mag. Má zbrojný preukaz o.i. aj kat. A – na nosenie zbrane.

Ľubomír Jahnátek – venoval sa poľovníctvu.

Martin Fedor – exminister obrany vlastnil guľovnicu a brokovnicu.

Daniel Krajcer – bývalý minister sa venoval poľovníctvu, skúšky robil v roku 2012.

Daniel Lipšicvlastnil dve zbrane, pištole Glock a ČZ.

Zsolt Simon sa venuje sa poľovníctvu a vlastní viacero zbraní.

Poslanci a ostatní politici

Juraj Krúpa – dlhoročne sa venuje problematike bezpečnosti, v časoch výkonu poslaneckého mandátu aj prácou v patričných odboroch. Svoj vzťah ku zbraniam prezentoval vo straníckom videu, kde okrem iného uviedol, ako v Afganistane otestoval spolu s príslušníkmi 5. PŠU viaceré zaujímavé zbraňové systémy.

Anton Stredák – v majetkovom priznaní uviedol bližšie nešpecifikované zbrane.

Peter Gaži – vlastnil až 12 zbraní.

Andrej Kolesíkod roku 2007 sa venuje streľbe zo svojho Glocku 19. Obľubuje otvorené exteriérové strelnice. Má zbrojný preukaz kat. A na nosenie zbrane.

Milan Garaj – podpredseda SNS sa venuje športovej streľbe a je členom APSS a združenia LT.

Martin Chrenvenuje sa rekreačnej streľbe, zbrojný preukaz si vybavil po vstupe do politiky.

György Gyimesi – je známy vášnivý poľovník s dlhoročnou praxou, aj na exotické zvieratá. Zberateľ poľovníckych zbraní.

Marián Záhumenský – Vlastnil zbrojný preukaz skupiny B, C a D, no priznal len poľovné zbrane. O zbrojný preukaz

Rudolf Huliak – poľovný funkcionár, predseda streleckej komisie Slovenskej poľovníckej komory a člen predsedníctva Slovenského poľovníckeho zväzu. V rozhovore u Anky Žitnej, na margo narastajúcich útokov medveďa na ľudí vyhlásil: „Do hory bez zbrane nevkročím“.

Milan Kňažko – politik a herec, zbraň vlastní dlhé roky a aktívne ju nosil. V roku 2017 ju použil v súlade so zákonom voči vlamačovi vo svojom obydlí.

Aj umelci a moderátori vlastnia zbrane

Patrik Švajda – vášnivý poľovník s tridsaťročnou praxou.

Renáta NázlerováStrieľala aj súťažne a zbraň na ochranu aj aktívne nosí z dôvodu svojho zamestnania. Zbraň predviedla aj začiatkom roka 2024 v TV relácii Bez servítky.

Vladimír Vondrák – venuje sa športovej streľbe z brokovnice.

Viktor Vinczevyrastal na strelnici v Šali, kde jeho otec prevádzkuje strelnicu. Má ZP skupiny A a E.

Jaro Slávik – Žil 8 rokov vedľa strelnice a je držiteľom zbrojného preukazu.

Fedor Flašík – vlastní niekoľko zbraní, ktoré dostal ako dar, no nepatrí k aktívnym strelcom.

Marko Igonda – poľovník, vlastní niekoľko zbraní

Jožo Ráž – spevák legendárneho Elánu bol dlhoročným vlastníkom zbrane. Počas tohoto obdobia si žiaľ neodpustil výroky na hrane, ktoré riešili príslušné orgány. Podľa našich informácií z prostredia bratislavských OČTK zbrojný preukaz napokon odovzdal sám – dobrovoľne. Keď potom Elán vyvolal ďalšiu mediálnu búrku s kontroverzným klipom, následné volania po zadržaní Rážovho zbrojáku boli zbytočné – nebolo už čo zadržať, spevák už v tom čase zbrane nevlastnil.

Martin Novák – šéfkuchár, ktorého Slovensko pozná z TV relácie Na nože, sa venuje poľovníctvu.

Slovenskí športovci a zbrane

Pavlína Fialková – že biatlonisti používajú zbrane, asi nebude šokujúcou novinkou. Málokto ale tuší, že naša športovkyňa obhájila bakalársku prácu na tému: „Držanie strelných zbraní a streliva na športové účely

Zdeno Cígerv zmysle rodinnej tradície sa venuje poľovníctvu, no vlastní aj krátku guľovú zbraň

Česko

Situácia v ČR je pre vlastníkov zbraní ešte priaznivejšia ako u nás. Žiadosť o vydanie zbrojného preukazu nepodlieha tzv. „správnemu uváženiu“ a teda po splnení podmienok je získanie ZP nárokové. Navyše, právo na zbraň majú Česi zakotvené aj v Ústave ČR. Jediný rozdiel je vo výkone aj praktickej streleckej skúšky na strelnici pred skúšobným komisárom.

Vyzbrojení českí politici

Petr Pavel – Ako bývalý vojak mal ku zbraniam blízko počas celej aktívnej kariéry (výsadkové vojsko, misia UNPROFOR, veliteľ špecializovaných síl, …). Po odchode do civilu, až do zvolenia do štátnej funkcie zbraň nosil zbraň na osobnú ochranu.

Petr Fiala (predseda vlády ČR) vlastní pištoľ CZ75

Jana Černochová (ministerka obrany ČR) vlastní Glock 26 na osobnú obranu a aktívne ho nosí. Na sociálnych sieťach občas uverejňuje svoje fotky so zbraňou v ruke. Ako ministerka sa opakovane vyjadrila proti hlúpym plošným zákazom zbraní, za čo si zaslúži veľkú poklonu.

Pavel Růžička – pre bývalého vojaka nie je zbraň ničím neobvyklým. Politik je držiteľom aj zbrojnej licencie, aj keď výkon živnosti musel na obdobie výkonu mandátu prerušiť.

Karel Schwarzenberg ako poľovník vlastnil niekoľko loveckých zbraní.

Miroslav Kalousek má zbrojný preukaz od 90.tych rokov, vlastní niekoľko zaujímavých zbraní, no aktívne ich nenosí. Strieľa rekreačne niekoľko krát do roka.

Pavel Bělobrádek je dlhoročný držiteľ ZP a majiteľ krátkej zbrane, aj niekoľkých dlhých zbraní.

Jaroslav Foldyna priznal záľubu v zbraniach. Pochválil sa ocenením „střelec praporu“ počas výkonu vojenskej služby.

Tomio Okamura má už desiatky rokov. Sám sa venuje sa športovej streľbe – olympijský trap, vlastní špičkovú brokovnicu Perazzi MX2000. Patrí medzi dlhoročných obhajcov civilného držania zbraní. Tiež sa dlhodobo snaží o zavedenie doktríny „môj dom, môj hrad“ po slovenskom vzore.

Vlastimil Gabrhel vlastní niekoľko loveckých pušiek – dve brokové, jeden guľobrok a jednu guľovú.

Martin Lank vlastní krátku zbraň Wather P99 aj odstreľovačku. Civilné držanie zbrane považuje za najefektívnejšiu prevenciu teroristických útokov.

Jan Hamáček má zbrojný preukaz a krátku zbraň CZ110.

Leo Luzar má ZP už desiatky rokov. Vlastní viacero zbraní, od poľovníckych, cez športové, vrátane viacerých bývalých vojenských.

České známe osobnosti vlastnia zbrane: herci a hudobníci

Václav Vydra patrí nielen medzi dlhoročného strelca (zbrojný preukaz si urobil čo najskôr, ako sa dalo), ale aj medzi verejných zástancov civilného držania zbraní.

Matěj Hádek (herec) sa nechal inšpirovať práve kolegom Václavom Vydrom, kolegom z Divadla Vinohrady.

Petr Čtvrtníček (herec) podpichol svojich kolegov zo sveta umenia videoodkazom s pozvánkou do ich streleckého klubu. Jednalo sa o reakciu na protest umelcov proti sponzoringu České Zbrojovky svetoznámeho Medzinárodného Filmového Festivalu v Karlových Varech.

Renata Langmannová (miss ČR 2006) ako vyštudovaná policajtka má nielen zbrojný preukaz, ale dokonca priznala aj osobný vzťah ku zbraniam. Ak je vám jej tvár povedomá, poznáte ju z propagačných materiálov České zbrojovky. (a tiež z titulnej fotky tohoto článku)

Michaela Nosková (speváčka) má zbraň na osobnú ochranu. A že to myslí vážne dokazujú aj kurzy, ktoré s ňou absolvovala. Zbraň aktívne nosí a sama priznáva, že zbraniam doslova prepadla.

Linda Finková (herečka a speváčka) vlastní zbraň už desiatky rokov. Slúži jej najmä na osobnú ochranu – zbraň aktívne nosí, nakoľko čelila nepríjemným vyhrážkam – a to dokonca smrťou.

Vilém Čok (hudobník) – zbraň je pre neho koníčkom a aj praktickou vecou na osobnú ochranu.

Jan Kanyza (herec) má doma dlhú opakovačku aj krátku zbraň – revolver. Zbrane má primárne na osobnú ochranu, nakoľko keď netrávi čas v Prahe, žije na chalupe na samote.

Václav Bárta (hudobník) vlastní viacero zbraní: brokovnicu, guľovnicu a dve pištole.

Oto Klempíř (hudobník a textár) držbu zbrane a zbrojného preukazu priznal v rozhovore s bezpečnostným expertom Andorom Šándorom.

titulná fotka: Česká Zbrojovka

Zaujal Vás tento článok? Prihláste sa na odber noviniek:

Od Redakcia - Jozef

Vyštudovaný puškár, športový strelec a obhajca civilného držania zbraní bezúhonnými, mentálne vyspelými a dostatočne vycvičenými občanmi. Venujem sa histórii dlhých ručných palných zbraní od začiatku 20. storočia.