V piatok, 21.novembra 2022 oznámil kanadský premiér Justin Trudeau úplný zákaz kúpy, predaja alebo akéhokoľvek iného transferu krátkych zbraní. Vzhľadom na to, akú protizbraňovú politiku razí dlhodobo kanadská vláda, vlastníci zbraní považujú úplný zákaz prakticky za istú vec.
Predohra k reštrikciám
Kanada začala s obmedzovaním vlastníctva „útočných zbraní“ v roku 2020, kedy bolo zakázaných 1500 typov zbraní „armádneho typu“ – primárne šlo o klony AR-15.
Prvé plány na zákaz predaja zbraní oznámil ministerský predseda už 30.mája 2022 v Ottawe. Jednalo sa o priamu reakciu na nechválne známe nešťastie v Uvalde, Texas (19 mŕtvych študentov + 2 mŕtvi učitelia + 18 zranených), ktoré sa odohralo len niekoľko dní pred tým. Zásah sa pritom práveže niesol v znamení fatálneho zlyhania bezp. zložiek, ktorý vyčkávali zo zásahom 40 minút, zatiaľ čo šialenec útočil na bezbranné obete.
V auguste 2022 bol zavedený „dočasný“ zákaz dovozu krátkych zbraní do Kanady, a ako ukazujú udalosti posledných dní, kanadská vláda má buď svojský zmysel pre humor, alebo značný problém rozlíšiť jednoduché pojmy „dočasne“ a „trvalo“.
Oficálne oznámenie zákazu
Vyhlásenie zmrazenia obchodu so zbranami bolo zverejnené na oficálnej stránke ministerského predsedu dňa 21.októbra 2022. Poďme si uvedené dôvody rozobrať na drobné:
Kanaďania majú právo cítiť sa bezpečne vo svojich domoch, školách a modlitebniach. S narastajúcim násilím so zbraňami naprieč Kanadou je našou povinnosťou urgentne zasiahnuť a odstrániť tieto smrtiace zbrane z našich komunít. Dnes odstránime (opať) viac zbraní a naše deti budú bezpečnejšie.
Justin Trudeau – vo vyhlásení na úrade ministerského predsedu
Factcheck:
Podľa oficiálnej štatistiky úmrtí v rokoch 2016-2020, majú všetky vraždy početnosť 390-539 prípadov, čo je v rankingu 22. až 26. dôvod z 267.000 až 307.000 celkových úmrtí. Tu je ešte potrebné spomenúť, že u vrážd býva najčastejšia príčina útok holými rukami alebo chladnou zbraňou. Vraždy strelnou zbraňou sú spravidla na konci štatistík všetkých bežných krajín (pokiaľ tam zrovna nezúri nejaká vojna).
Aby som ušetril čitateľom suchý výpočet čísel, je tu táto prehľadná tabuľka, kde som spracoval priemery za uvedené obdobie:

Je zjavné, že Kanada má zjavne vážnejšie problémy ako aktívnych strelcov, keď je v celosvetovom ratingu vrážd na slušnom 117. mieste zo všetkých 195 krajín. (pre objektivitu treba dodať, že wiki uvádza 743 vrážd ročne, čo je viac ako som dohľadal, ale stále veľmi malé číslo na 38 miliónovú krajinu). Pritom Kanada bola donedávna pomerne vysoko ozbrojená krajina – podľa Small arms survey 2018 bola na 5. mieste na svete v počte zbraní na obyvateľa.
Ďalšie pozoruhodné výroky
„Čo i len jediný kanaďan zabitý zbraňovým násilím je priveľa. Preto sme zakázali 1500 typov útočných zbraní armádneho typu. A to je dôvod, prečo sme dnes predstavili legislatívu na ďalšiu reguláciu nad zbraňami v Kanade.“
Justin Trudeau – oficiálny Twitter
Vzhľadom na hore uvedenú tabuľku neostáva veriť, že ak aj jeden incident pána premiéra tak desí, určite bude urgentne riešiť na vládnej úrovni aj tých 6 syfilisov a 7 prípadov salmonely ročne. Čo čaká úbohých kanaďanov za 53 tisíc srdcových príhod, sa bojím aj pomyslieť.
Ohlasy: USA a Kanada
Z pohľadu severoamerickej streleckej komunity sa jedná o mimoriadne negatívne vnímaný krok, ktorý bol však očakávaný už po reštrikciách v 2020. Ukázalo sa, že rozdiel medzi konšpiráciami o úplnom odzbrojovaní kanaďanov a realitou bol len 2 roky.
Komentár na záver
Cesta do pekla je spravidla dláždená dobrými úmyslami. Odzbrojovanie bezúhonných občanov povedie zákonite k tomu, že jediní civilisti so zbraňou budú zločinci – a to si nikto normálny nemôže priať. Nehodám a osobným zlyhaniam sa nikdy 100%-ne zabrániť nedá, ani keby sme utiahli zákazy a reštrikcie do absurdnej formy. Taká Severná Kórea je dokonalá bezzbraňová zóna, ale dosť pochybujem, že by tam niekto chcel žiť kvôli tomu dobrovoľne.
Bolo by veľmi smutné, keby krajiny reštriktívne voči vlastníctvu zbraní dopadli ako Ukrajina, kde narýchlo uvoľňovali zbraňovú legislatívu, až keď bolo neskoro. Politici by si mali uvedomiť, že bezúhonný, legálne ozbrojený občan nie je pre štát problém, ale naopak: vítaná pomoc v prípade krízovej situácie. Najmä ak štatistiky dokazujú, že ozbrojení civilisti sú úspešní v 94% zásahov voči aktívnym strelcom.