Zaplavia Európu nelegálne zbrane?

Ukrajina znak

Ako sme informovali v prechádzajúcom článku, na Ukrajine sa pod vplyvom neslávne známych udalostí štát spamätal a uvolnil dovtedy prísne reštriktívnu ukrajinskú zbraňovú legislatívu. Už nasledovné dní však priniesli jasnú odpoveď – že tieto iniciatívy prišli neskoro a tak sa v panike vyvolanej blížiacimi sa ruskými vojskami, štát pristúpil z zúfalému kroku:

Voľné rozdávanie zbraní na uliciach Kyjeva.

Podľa ukrajinských zdrojov bolo takto v Kyjeve rozdaných až 18 tisíc zbraní strieľajúcich dávkou, vrátane munície do nich. Ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov, ktorý dlhodobo vyjadruje podporu legálneho vlastníctva zbraní na Ukrajine, na svojom facebookovom profile obhajoval tento neštandardný krok, ako „nevyhnutný“. Žiaľ, okolo 30% zbraní sa nedostalo do rúk Teritoriálnej Obrany, ale do vlastníctva pochybných jednotlivcov, čo sa rýchlo – behom pád dní prejavilo prestrelkami v uliciach Kyjeva medzi rôznymi skupinami, kvôli vybavovaniu si účtov.

Napriek tomu, že sa viaceré média pokúšali urobiť zo Slovenska zbrojnicu teroristov, odborná verejnosť, ktorá mala podrobnejšie informácie o zbraniach používaných pri teroristických činoch v západnej Európe vedela, že väčšinou sa jednalo o Zastavy M70 ( resp. ich klony), pochádzajúce z Balkánu z čias konca Juhoslovanskej občianskej vojny, odkiaľ sa rozkotúľali po celom kontinente a vo veľkom množstve na čiernom trhu kolujú dodnes.

Obavy z podobného vývoja sa objavujú už dnes. Už 19. apríla 2022 CNN oznámila, že predstavitelia USA nemajú prehľad o zbraniach, ktoré posielajú na Ukrajinu (toho času primárne Stingery a Javeliny)

08. 05. 2022 sa vyjadrila šéfka Europolu vyslovene proti opakovaniu Juhoslovanského scenáru. Europol by mal pracovať na stratégii, ako zabrániť toku takýchto zbraní do EU.

Veľmi podobne sa vyjadril aj rakúsky minister vnútra Gerhard Karner 11. mája na Kongrese o aktuálnych spoločenských výzvach v spoločnosti a požadoval, aby kontroly na vnútorných hraniciach členských štátov EU boli prítomné aj v budúcnosti.

02.06.2022 v článku pre britský Guardian šéf Interpolu otvorene priznal, že zbrane dodávané na UA skončia v rukách zločincov..

Magazín Toronto Star 04. 06 2022 publikoval rozhovor s dobrovoľníkom bojujúcim na UA, ktorý opisoval zatknutie ukrajinského dôstojníka za nelegálne obchodovanie so zbraňami.

Na príklade Ukrajiny vidno, že ak chce mať štát rezervu užitočných legálne ozbrojených bezúhonných občanov, treba na ich prípravu myslieť skôr a namiesto reštrikcií im naopak dožičiť vhodné podmienky na tréning, keby boli náhodou potrební. Ako dnes informovalo združenie Legis Telum, konečne sa aj u nás pripravuje trojúrovňová koncepcia pre prípad obrany štátu: OS SR + aktívne zálohy + občania s istým stupňom prípravy. Pevne dúfame, že sa podarí tento model doviesť do funkčného a zmysluplného stavu tak, aby sme sa v prípade ohrozenia neuchyľovali k podobným zúfalým krokom, ako je rozdávanie útočných pušiek nevycvičeným neskúseným a neprevereným amatérom. Pretože zbraň v ruke je v prvom rade zodpovednosť a ozbrojený laik je nebezpečný nielen svojmu okoliu, ale aj sám sebe. Pritom užitočná hodnota takéhoto človeka sa blíži limitne k nule, nakoľko každý športový strelec vie, ako veľmi sa na výkonoch aj dobrého strelca môže podpísať niekoľkomesačný výpadok, aký sme zažili cez lockdowny.

Vo svetle týchto udalostí vyznievajú všetky kroky Bruselu dosť hlúpo – obmedzujú sa legálni držitelia zbraní kvôli dĺžke zásobníkov, kvôli iniciatívam za úplný zákaz olova sa stane potrebný pravidelný tréning nedostupným – a pritom jediní, ktorí sú všetkými týmito reštrikciami postihnutí, sú práve legálne ozbrojené občania – tí, na ktorých by štáty v prípade krízovej situácie mali najviac spoliehať.