Ukrajina - zákon o voľnom držaní zbraní.

Pred chvíľou bol vo Verchovej Rade Ukrajiny v prvom čítaní schválený návrh č. 5708 – zákon o voľnom držaní strelných zbraní občanmi Ukrajiny. Posun do druhého čítania podporilo až 274 poslancov Verchovnej rady. Zároveň bolo odhlasované jeho urýchlené prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní.

Legislatívny proces

Zákon bol pripravovaný už dlhšiu dobu, prebiehali k nemu diskusie na úrovni Výboru Verchovnej rady pre bezpečnostné orgány v novembri 2021, nakoľko voči umožneniu civilného držania sa ohradil v septembri toho roku minister vnútra Denis Monastyrsky. Minister mal výhrady voči civilnému držaniu zbraní s drážkovaným vývrtom a najmä vlastníctvom pištolí.

Na Ukrajine sa dnes nacháza značné množstvo zbraní v šedej zóne, najmä vo vlastníctve navrátilcov zo zóny ATO („Protiteroristickej operácie“ v regióne Donbass), ktorí ich odmietajú vrátiť. Vzhľadom na to, že nad dobrovoľníckymi bataliónmi kyjevská vláda má len čiastočnú kontrolu, je väčšie množstvo vojenských zbraní s neurcitým právnym statusom.

Situácia sa začala meniť po vystúpení ministra obrany Ukrajiny Alexeja Reznikova, ktorý podporil legalizáciu zbraní na sebaobranu. Je zrejmé, že celý proces bol urýchlený kvôli stupňujúcemu sa napätiu na Ukrajine.

Zákon má vymedziť koncepciu vlastníctva zbraní, definovať podmienky a proces získania potrebných dokumentov pre fyzické aj právnické osoby. Zároveň je predložený aj návrh na Národný register vlastníkov zbraní. Doteraz bolo pre civilného držiteľa nemožné vlastniť a nosiť krátke zbrane určené na sebaobranu – pištole a revolvery.

Zákon o voľnom držaní zbraní – technické aspekty

V rámci návrhu zákona by mali mať občania Ukrajiny právo legálne vlastníť palné zbrane vrátane vojenských aj s príslušným vybavením. Obmedzenia sa budú vzťahovať na:

  • krátke zbrane s hladým vývrtom
  • revolvery
  • zbrane s drážkovaným vývrtom kalibu väčšieho ako 12,7mm, ak súčasne úsťová rýchlosť strely prekročí 700m.s-1
  • zbrane s dlhou hlavňou a drážkovaným vývrtom kalibu väčšieho ako 27mm
  • priebojné, explozívne a zápalné strelivo
  • špeciálne vojenské zbrane určené na zvýšenie útočného potenciálu

Nakoľko medzi zakázanými zbraňami nie sú vyslovene uvedené zbrane streľajúce dávkou, je možné, že budú patriť medzi nadobudnuteľné.

Budúci vývoj

Vzhľadom na napätú situáciu je v záujme Ukrajiny čo najskôr prijať a aplikovať zákon o voľnom držaní zbraní. Tému budeme pozorne sledovať v témach Držba zbraní a Zahraničie

Výzva čitateľom

Projekt ozbraniach.sk vznikol ako rodinný projekt, z ktorého nám neplynú žiadne príjmy. Preto Vás – našich čitateľov, prosíme o podporu aspoň tým, že budete náše články zdieľať na sociálnych sieťach a komunitných fórach.

Zároveň dávame do pozornosti možnosť prihlásiť sa na zasielanie noviniek.

Vopred srdečne ďakujeme.

Zaujal Vás tento článok? Prihláste sa na odber noviniek:

Od Redakcia - Jozef

Vyštudovaný puškár, športový strelec a obhajca civilného držania zbraní bezúhonnými, mentálne vyspelými a dostatočne vycvičenými občanmi. Venujem sa histórii dlhých ručných palných zbraní od začiatku 20. storočia.