Ján Pálka, majster sveta IPSC

1. Vážený pán Pálka, ste niekoľkonásobný medailista vo viacerých streleckých disciplínach IPSC. Dosiahol ste majstra sveta, vicemajstra sveta, vicemajstra Európy, …. Ľudia, ktorí Vás poznajú dlho, so smiechom hovoria, že ste pri tréningoch vystrieľali celé vedrá streliva. Čo je na tom pravdy a koľko toho musí vystrieľať športovec, ktorý ašpiruje na úspech v medzinárodnom podujatí? Je to len o množstve vystrieľaného streliva?

Ján Pálka:  Tí čo ma poznajú, vedia že veľa nevystrieľam, ale samozrejme určité množstvo je potrebné, cca 5 až 10 tis., dôležitá je efektivita a rozvoj technických aspektov dynamickej streľby. Viem, že moji súperi sa pohybujú od 40 do 150 tis. vystrelených nábojov.

Olovo a zdravie

2. Pýtam sa hlavne preto, či vzhľadom na Váš šport netrpíte otravou z olova. Európska Chemická Agentúra totiž napríklad tvrdí, že olovom z kontaminovaného mäsa trpí až milión detí a aspoň 135 miliónov vtákov.

JP: No za obdobie cca 26 rokov môjho aktívneho strieľania by som už asi podľa záverov agentúry nemal žiť a nielen ja, ale ani moji streleckí kolegovia. Viacerí vystrieľali ďaleko viac olova ako ja, takže z toho je jasné, že uvedená agentúra je podriadená iným záujmom. Nie je pravdivá ani objektívna. Samozrejme, olovo v určitom skupenstve, hlavne v plynnom a v inom, je živému organizmu škodlivé.

Olovo a bezpečnosť v IPSC

3. V IPSC sa bežne strieľa na kovové terče. V prípade schválenia úplného zákazu streliva s olovenou strelou, sú alternatívy z tvrdších kovov. Preteky budú výrazne menej bezpečné. Navyše takéto strelivo je podstatne drahšie, takže tento už aj tak dosť drahý šport sa stane pre veľkú časť streleckej verejnosti úplne nedostupný. Váš názor na bezpečnostné a finančné dopady zákazu?

JP: Každý, kto sa zaoberá streľbou vie, že z balistického hľadiska je olovo nenahraditeľné, takže nejde o zákaz olova, ide o zákaz streľby a následné odzbrojenie obyvatelstva. Náhradné materiály pri trieštení o kov, o zem a iné prekážky okrem toho že budú poškodzovat zbrane, tiež aj životné prostredie sú len krycím manévrom.

Podpora IPSC v zahraničí a u nás

4. Vo viacerých štátoch vlády podporujú a budujú špecializované strelnice pre dynamickú streľbu. Ako vidíte podporu nášho odvietvia streleckého športu u nás?

JP: Slovensko je unikát. Ak sa aj vyčlenia peniaze na šport, min. tretina až polovica sa ukradne korupčným systémom budovaným už desaťročia. Všetci kompetentní to vedia a poukazujú na túto rakovinu spoločnosti, ale v tichosti ju podporujú pre vlastný profit na úkor celej spoločnosti.

Držanie zbraní a zásobníkov

5. Ste bývalý príslušník OS SR vo výslužbe, ktorý prichádzal do styku so zbraňami celý život. Ako sa dívate na športové strelectvo medzi civilnými držiteľmi? Podporujete ho, alebo patríte k tým, čo si myslia že zbrane by sa mal dotknúť len profesionál?

JP: Dynamická streľba je šport ako každý iný. Vidím ho zároveň ako efektívny prostriedok budovania domobrany, takže musíme ho propagovať širokej verejnosti.

6. Čoskoro by sa mal v NR SR objaviť nový návrh zákona o zbraniach a strelive. Máte vedomosť o jeho podobe po pripomienkových a rozporových konaniach? Ak áno, čo vás potešilo a čo naopak nepríjemne prekvapilo.

JP: Nepoznám podrobnosti, ale mám vedomosť, že v tomto procese nás ako IPSC komunitu zastupuje prezident SADS Ing. Bystrík Zachar, ktorý je dobre vedomostne a odborne pripravený.

7. Implementácia smernice EU má významný porblém – ustanovenie o obmedzení kapacity zásobníkov. Ako dlho trvá skúsenemú strelcovi prebiť zásobník? Je naozaj 30 ranový zásobník v PCC taký nebezpečný, a naopak 10 ranový už úplne bezpečný?

JP: Je to neopodstatnené. Tomu, čo bude chcieť spáchať kriminálny čin so zbraňou, je jedno čo je dovolené a čo nie, zaobstará si nelegálnu zbraň aj zásobníky.

Dopady zákazu olova

8. Tému zákazu olova pozná každý športový strelec. V roku 2020 sme sa dočkali zákazu používania olovených striel v mokradiach. Tie však európske orgány definovali veľmi nešťastne. A to tak, že sa za mokraď považujú každú mláku po daždi. Tento zákaz postihol najmä poľovníkov, no žiaľ vo februári 2021 navrhla ECHA na úplný zákaz olova, a to napriek tomu, že športová verejnosť predtým ubezpečovali, že nič take neplánujú. Aký je váš názor na tento návrh?

JP: Už som sa vyjadril nejde o zákaz olova to je len zámienka, ide o odzbrojenie zákonadbalých občanov.

9. Aké očakávate dopady na športovú streleckú komunitu, na renomovaných strelcov ako ste vy, na výchovu budúcej generácie športovcov? Nemyslím tým len IPSC, ale všetky športy, ktorých súčasťou je streľba.

JP: Strelecká komunita zanikne hlavne v Európe. Biatlon a iné olympijské športy sa presunú do iných štátov mimo EÚ.

Európsky register zbraní

9. Žiaľ, s reštrikciami nekončíme. 16. februára 2021 Portugalské predsedníctvo navrhlo celoeurópsky Register zbraní a ich majiteľov. V praxi by tak údaje, aj o Vás, kolovali po všetkých krajinách EU. Zo športovej aj zberateľskej komunity sa okamžite ozvali nesúhlasné hlasy kvôli riziku zneužitia. Únik údajov veľmi ľahko ohrozí legálnych majiteľov zbraní zločincami, ktorí budú vedieť čo a kde môžu zadarmo “nakúpiť”.

JP: Samozrejme, takýto register nikomu nepomôže. Pomôže len tomu, kto bude chcieť získať legálne zbrane nelegálne. Každý štát ma svoju vlastnú bezpečnostnú stratégiu a politiku. Toto je nad rámec.

IPSC komunita

10. Obaja vidíme, že súčasná situácia športovým strelcom, ani držiteľom zbraní ako takým nepraje. Vy ste dlhoročný reprezentant SR, účastník mnohých medzinárodných podujatí, pokiaľ viem, tak s viacerými vrcholovými športovcami udržiavate priateľské vzťahy. Ako by ste porovnali ich podmienky športových strelcov v EU a vo svete?

JP: Myslím, že sme najbližšie s českou legislatívou, ale najviac sa tento šport rozvíja v RF, kde štát vybudoval kvalitné vonkajšie aj vnútorné strelnice a umožnil športovcom prístup k zbraniam. Pochopili, že to je šport, ktorý buduje domobranu a schopnosť obyvateľstva brániť vlastné národné hodnoty.

11. Chceli by ste naším čitateľom a streleckej verejnosti niečo odkázať alebo zaželať?

JK: No asi teraz hlavne veľa zdravia a optimizmu a tiež zdravého rozumu.

Ďakujem veľmi pekne za rozhovor.

Vizitka:

Ing. Ján Pálka, pplk. v.v.

  • bývalý príslušník OS SR
  • niekoľkonásobný medailista z Majstrovstiev sveta v športovej streľbe podľa pravidiel IPSC
  • úspešný strelecký tréner a organizátor súťaží

Foto: archív Jána Pálku

Od Redakcia - Jozef

Vyštudovaný puškár, športový strelec a obhajca civilného držania zbraní bezúhonnými, mentálne vyspelými a dostatočne vycvičenými občanmi. Venujem sa histórii dlhých ručných palných zbraní od začiatku 20. storočia.