Rozhovor s CEO slovenskej zbrojovky Grand Power
Zákaz olova
1. Vážený pán Kuracina, téma, ktorá najviac ťaží európsku streleckú verejnosť, je hroziaci zákaz striel na báze olova zo strany EU. Prvý zákaz ohľadne brokového streliva nás postihol 3.septembra 2020, kedy na výbore REACH došlo k prehlasovaniu stredoeurópskych štátov . Otvorene sa hovorí o ďalšom kole eurozákazov, tentokrát generálnom zákaze oloveného streliva ako takého. Čo by to znamenalo pre Grand Power z technického hľadiska?
Jaroslav Kuracina: Technické problémy – pre nás ani nie, skôr pre majiteľov zbraní. My, chvalabohu, nie sme odkázaní na trhy Európskej únie. Všetko čo Grand Power vyrába, exportujeme do zahraničia. Ale každopádne je to katastrofa, z môjho pohľadu ekoterorizmus a vyslovene šialenstvo. Olovo ľudstvo používa minimálne nejakých 3000 rokov. V starom Ríme archeológovia našli vodovodné rúry z olova, potiahnuté vrstvou oxidu. Používali sa na prepravu pitnej vody a nikto s tým nemal problém. Pri Slavkove u Brna sa doteraz nachádzajú olovené strely, pokryté vrstvou oxidu, ktorý ďalej strelu zapúzdri a zneškodní ju – svojím spôsobom.
Z môjho pohľadu je to zámienka, pod ktorej rúškom “Buďme ekologickí” sa robí všetko preto, aby obyvateľstvo Európy bolo odzbrojené. sťažil sa prístup obyvateľstva Európy k strelným zbraniam, sťažila sa možnosť výcviku so strelnými zbraňami a sťažila sa sa možnosť bránenia seba a svojho majetku. Keď sa pozriem, čo sa deje vo svete – vagabundi sú vyzbrojení, zákonadbalí občania dostávajú na frak. Páchateľ má oveľa viac práv ako obeť. Cítim z toho rozhorčenie, depresiu a znechutenie.
Problémy s náhradami olova
2. Aké problémy alebo komplikácie môžu očakávať majitelia starších modelov, ktoré môžu mať problém s “eko friendly” strelivom, ak by aj strelci boli schopní utiahnuť to finančne? (pozn. pre laickú verejnosť: bezolovnaté strelivo je niekoľkonásobne drahšie ako olovené, za zhoršenia balistických vlastností, bezpečnosti). Pokiaľ viem, tak v kalibri .22 ani veľmi nejaké alternatívy neexistujú.
JK: Každopádne – malorážka aj vzduchovka sú postavené na streľbu mäkkým kovom. To znamená, že tam dôjde k veľmi rýchlemu opotrebeniu vývrtu a užívateľ sa môže svojím spôsobom s tou svojou zbraňou rozlúčiť. Naviac – celkom otvorene: malorážkové strelivo má svoj význam. Je veľmi lacné a je výborné na výcvik. Bohužiaľ, ak sa niekto bude snažiť vyrábať malorážkové strelivo, povedzme so zinkovou strelou, tak už to také lacné nebude. Rovnako mám pochybnosti o spoľahlivosti a funkčnosti takéhoto streliva.
Situácia medzi európskymi výrobcami zbraní
3. Existuje nejaká kooperácia na medzinárodnej úrovni medzi výrobcami zbraní a streliva, proti Zákazu olova a ďalším obmedzujúcim iniciatívam zo strany EU?
JK: Bohužiaľ, my aktívne podporujeme Ligu Libe, na Slovensku je Legis Telum, ale máme pocit, že tí sledujú nejaké vlastné záujmy, ktorým ja celkom dosť dobre nerozumiem. Kedysi som finančne podporoval Legis Telum, ale bohužiaľ z môjho pohľadu som vyhodil peniaze von oknom. Čiže akurát sa snažíme podporovať českú Ligu Libe, ktorá je naozaj veľmi aktívna. Bratia Česi robia všetko preto, aby toto šialenstvo zastavili, ale žiaľ – sám vojak v poli.
Odchod zbrojoviek z Európy
4. Začiatkom leta ohlásil známy výrobca Sig Sauer ukončenie výroby zbraní v EU a sťahovanie firmy do USA. Ako dôvod vyslovene uviedol reštriktívnu politiku Nemecka v oblasti športových zbraní. Je reálna hrozba, že Sig budú ďalší výrobcovia nasledovať? Predsa len, situácia v EU športovým strelcom, ani držiteľom zbraní ako takým nepraje.
JK: Tá pravdepodobnosť je vyššia, Česká zbrojovka vyhlásila emisiu akcií na získanie financii na postavenie nového závodu v USA. Podľa mojich informácii ČZ zvažuje opustenie Európy, čo by bol paradox – ale koniec koncov CZ USA už existuje. My momentálne žijeme tiež len vďaka Amerike, pretože zvyšok sveta je dosť vážne postihnutý týmto pseudo-humanistickým šialenstvom „zbrane sú zlé zlé“, pritom v minulosti to bola len zbraň, čo odlišovala slobodného človeka od otroka. Keď si zoberieme minulosť – nevoľníci nemali právo nosiť zbraň. Tým že človek získal slobodu, získal aj právo nosiť zbraň. Slobodný človek v minulosti, v stredoveku povedzme, mohol byť chudobný a biedny ako nevoľník, ale tým že bol slobodný, mal právo chodiť ozbrojený.
Ako to vidím..
Vnímam to proste ako nástup novej totality, veľmi silnej totality, ktorá bude horšia a zvrátenejšia ako to čo bolo pred tridsiatimi rokmi, pretože naozaj – z pohľadu prístupu štátu, resp. orgánov moci k vlastneniu zbraní obyvateľstva sa dá posudzovať miera slobody. Paradoxne, voľakedy sa hovorilo, aká je diktatúra v Iraku, že Saddám Husajn je zlý, aký je diktáror, ako obmedzuje ľudské práva obyvateľstva. Len z môjho pohľadu neviem do akej miery to bola pravda, lebo podľa mojich vedomostí len v samotnom Bagdade bolo vyše 130 obchodov so zbraňami a ktorýkoľvek Iračan si mohol kúpiť prakticky akúkoľvek zbraň – v tej „najhoršej totalite / tyranii“. To znamená, že tu si človek musí položiť otázku: bola to naozaj až taká totalita, až taká tyrania? Totalitárni vládcovia sa boja zbraní v rukách obyvateľstva, pretože vtedy sa ťažšie vykonávajú rôzne reštrikcie a obmedzenia, ako voči bezzbrannému obyvateľstvu.
Produkcia Grand Power
5. Poďmek produktovému portfóliu Grand Power. Nedávno ste uviedli brokovnice PAG12H / PAG12T. Nechystáte verziu aj s hlavňou 600mm+ (zbraň kategórie C), aby bola možná kúpa aj bez nákupného povolenia?
JK: No keď to bude 600mm +, tak už to nebude na športové, ale na poľovné účely. Toto nie je naša sféra, kde by sme chceli nejakým spôsobom participovať. Momentálne – celý projekt PAG bol robený pre Afriku. Dešifrujem skratku PAG, ešte to nikto nepočul. Je to „Pump Action Gun“ a to že sme ich niekoľko kusov uvolnili na Slovensko, to bolo v podstate na preklenutie obdobia, kým sa odbyt rozbehol, ale nemáme ambíciu na Slovensku s pumpovacími brokovnicami operovať. Je tu pretlak lacných tureckých brokovníc a my momentálne nestíhame vyrábať Stribogy – tie sú skutočný trhák. Momentálne ich paradoxne robíme viac, než Česká zbrojovka. Sám som bol prekvapený štatistikami, ČZ exportuje do USA podľa mojich vedomostí okolo 30 tisíc Scorpion EVO 3 ročne. A my sa pomaly šplháme na 4000 mesačne. Takže sme napnutí úplne na prasknutie. Všetky dalšie takéto projekty, ktoré mám nejakým spôsobom pripravené, tak spočívajú..
Novinky ?
6. Kedysi prebehla informácia, že chystáte subkompakt / mikrokompakt v .380 ACP. Neskôr som sa dopočul, že projekt je pozastavený z dôvodu vyťaženosti inými produktami. Prezradíte niečo aktuálne v tomto smere?
JK: EK9 som postavil ako prototyp, ešte v Považskej Bystrici. Názov Ankara som použil kvôli tomu, že do Považských strojární prišli Turci a chceli niečo takéto malé. Takže ja som v priebehu nejakého mesiaca spravil výkresovú dokumentáciu a za ďalšie dva mesiace sme vyrobili prototypy. Odskúšali sme ich a boli veľmi sľubné. U výrobcu to ale išlo do tla, lebo Považské strojárne zbankrotovali. Potom, keď som založil vlastnú firmu, tak tá myšlienka, resp. tie skice zostali k dispozícii, ale kvôli vyťaženosti inými produktami nemáme na to kapacitu.
7. Chystá Grand Power nejaké nové prekvapenie pre športových strelcov? Napr. veľa strelcov dynamických disciplín by veľmi potešila aspoň malá séria celokovových X-Caliburov Match..
JK: Otvorene – momentálne: nie. Ako som už povedal, potrebujem živiť 130 zamestnancov, a akékoľvek zmeny vo výrobnom procese znamenajú oneskorenie. To znamená, že momentálne sme tak nastavení, že výroba nejakej celooceľovej špecialitky bola ekonomický nezmysel.
Slovo na záver
8. Chceli by ste naším čitateľom a streleckej verejnosti niečo odkázať alebo zaželať?
JK: Použijem Fučíkove: “Ľudia, bdite!”. Nevzdávajte sa svojich osobných práv a slobôd. Ani pod rúškom akýchkoľvek pekných a ušľachtilých myšlienok, ktoré v skutošnosti zakrývajú iné – temnejšie ciele. Bola taká okrídlená veta: “Každý chce vaše dobro – tak si ho nenechajte zobrať”
Ďakujem veľmi pekne za rozhovor.
Vizitka:
Jaroslav Kuracina
- bývalý príslušník OS SR
- konštruktér zbraní
- úspešný podnikateľ a regionálny zamestnávateľ
- výrobca pištolí K100 a karabín Stribog, exportovaných široko po svete.
Zaujal Vás tento článok? Prihláste sa na odber noviniek: