Olovo ako úhlavný nepriateľ ECHA
Áno, čítate dobre, olovo je podľa európskych orgánov číre zlo. Európska Chemická Agentúra totiž tvrdí, že sa údajne každoročne:
– rozptýli v životnom prostredí EU až 100 000 ton olova
– riziko otravy hrozí 135 miliónom vtákom
– až milión detí je zraniteľných toxickou otravou olovom v mäse
zdroj: https://echa.europa.eu/sk/hot-topics/lead-in-shot-bullets-and-fishing-weights
Agentúra tvrdí, že za olovo existujú adekvátne náhrady. Neviem ako vy, ale v rámci kolektívu streleckej komunity sme stránky ECHA prečítali pozorne, ale žiadne funkčné a bezpečné alternatívy sme tam nevideli.
Je skutočne také zlo?
Zostáva už len dúfať, že tieto odhady má ECHA skutočne podopreté tvrdými dátami a serióznymi štúdiami. Tie čísla sa totiž s použitím kritického myslenia nezdajú ani trochu reálne.
Pre predstavu: 100 000 ton ročne, to je cca 12,5 MILIARDY projektilov 9mm Luger ročne!!! To by každý jeden strelec v EU musel ročne vystreliť cez 10 tisíc nábojov ročne, čo je už na prvý pohľad úplný blud. Takéto čísla dosahujú len športovci, ktorí sa streľbe venujú skutočne vážne a aj sa umiestňujú na popredných priečkach súťaží.
Ohlasy streleckej komunity
Strelecká komunita je oboznámená s týmto zámerom. Už vopred reagovali slovenské organizácie, rovnako aj susedné štáty. Ako hlavné protiargumenty zákazu olova uvádzajú:
- Olovo má ideálnu trvarovateľnosť
- Vysoká hustota zabezpečuje lepší prenos energie
- Vzhľadom na jeho mäkosť je oveľa bezpečnejšie ako jeho náhrady, napr. oceľové broky alebo projektily zo zinkových zliatin majú podstatne vyššiu odrazivosť. Tým pádom hrozí vyššie riziko zásahu nezúčastnenej osoby alebo nechceného priestoru
- Zákaz nie je nijak ekologický, pretože pri všetkých alternatívach bude dochádzať k vyššiemu opotrebeniu hlavní zbraní. Tým pádom znížime ich presnosť a to znamená vyššie náklady, ktoré ECHA vôbec nebrala do úvahy.
Tému naďalej sledujeme a budeme o nej informovať..
Zaujal Vás tento článok? Prihláste sa na odber noviniek: